Välkommen till Malmö Redhawks Ungdom
Malmö Redhawks logo

Skridskoskola äldre - född 2017-2020 » Träning
 
Tid:lör 03 oktober, 10:30 - 11:30
Plats:Rosengårds ishall
Samling: Rosengårds ishall
Aktivitetsinfo:Välkomna!
Vi kör skridskoskola äldre lördagar mellan klockan 10:30-11:30.
Vi ser helst att alla som behöver låna utrustning är plats senast klockan 10:00, så att vi hinner att hjälpa alla i tid till ispasset. Har man egen utrustning räcker det att man är ombytt och klar till ispasset börjar.

Vi skickar ut kallelser varje vecka, men i kalendern står alla tider inlagda fram till nästa år. Skulle det vara så att någon träning blir inställd, så tar vi bort aktiviteten i kalender, ni får ingen kallelse och vi kommer även att maila ut information om det.

Det är inget krav på full hockeyutrustning. Det som behövs är en ren overall/termobyxor, skridskor, hjälm med galler, tjocka vantar/hockeyhandskar och ett halsskydd. Det finns tillgång till gratis låne-utrustning, men då måste man lämna tillbaka sakerna efter varje ispass. Viktigt att man lägger tillbaka det man har lånat på rätt plats. Är något märkt med grönt, så läggs det tillbaka i grönt och är något märkt med rött, så läggs det tillbaka i rött. Vi ser gärna att man handlar eget, när man vet med sig att man ska fortsätta.

Vi har en Köp/sälj hörna i ishallen, där det säljs begagnad utrustning. Är ni intresserade av att titta och se om det ni behöver finns där, så pratar ni bara med Sofia på plats.

Till varje träning är det bra att ha med en vattenflaska som är mjuk, så att barnen eller vi ledare lätt kan hjälpa dem att dricka utan att ta av hjälmen. Namn på vattenflaskan är ett måste, då många har likadana vattenflaskor och vi är många barn på plats.

VIKTIGT!
- Inga föräldrar i båset, det är endast ledare som står i båset. Skulle vi ledare behöva er föräldrar, så kommer vi att kalla ner er till båset om vi ej kan hjälpa ert barn.
- Det är även väldigt trångt i våra omklädningsrum, så utgå från 1 vuxen/barn, så får vi alla bättre plats. Man får även lov att byta om ute på läktaren om man tycker det är för trångt i omklädningsrummen.
- Det rör sig mycket barn i korridorerna på lördagar när vi har skridskoskolor och efter skridskoskolorna, så är där oftast matcher.  Har man hela familjen med på lördagar(vilket vi såklart tycker är superkul!), är vi tacksamma om de som ej hjälper barnet som ska gå på is väntar i cafeterian eller på läktaren, men inte i korridoren.
- Är det någon förälder som skulle vilja hjälpa till som tränare, ledare i båset, materialare eller att stå i kiosken, så kontakta Sofia.

Vid frågor är det bara att höra av er till Sofia Andersson på mail Sofia.andersson@malmoredhawks.com

<< Tillbaka

 
Huvudpartners